Kolik by měla stát zebřička ??? A jaká bude za ty peníze ???

08.03.2016 14:49

Zde popisuji od čeho odvíjím cenu prodávaných zebřiček. A nemyslím si, že jsem mimo než ostatní chovatelé výstavních zebřiček. Myslím si, že to bude dost podobné, né-li stejné. Za stejné peníze si koupíte stejnou kvalitu. Nejde o chovatelé zebřiček, kteří to dělají pro zisk, ale pro dosažení kvality a úspěchu na výstavách. Na chovu zebřiček se zbohatnout nedá. Můžeme být rádi pokud si na sebe chov sám vydělá. Nelze si všechny odchované zebřičky ponechat. Tak si vybereme z toho, co se nám nejvíce povedlo do dalšího chovu a zbylá mláďata nabízíme ostatním chovatelům.

 Mám 20 klecí na chov a tak si na každou sezónu připravuji 20 párů + 4 rezervní páry. Z odchovaných mláďat asi tak okolo 15 - 20 nejlepších kusů každý rok nechám. Zhruba polovinu z nich použiji pro svůj chov a druhou polovinu mám na výměnu za stejně kvalitní zebřičky - nová krev. Proto každý rok prodávám i nějaké starší chovné ptáky a nebo páry. Musím udělat místo pro nové.

Kolik je za zebřičku málo, kolik je tak akorát a kolik je už moc? Divné téma, nicméně se s tímto každý chovatel setká, ať už chová cokoliv. Nejde si vše nechat, chovatel si vybere co potřebuje a odchovy se prodávají. Jestliže si pořizujeme zebřičky třeba pro děti, tak chápu, že kvalita nehraje žádnou roli, perfektně poslouží zebřička za 80.- až 100,- Kč na burze od chovatele, který toto také neřeší a má ptáčky jen pro radost. A nebo od množitele, kterému je také jedno jak zebřičky vypadají, ale hlavně, že mají hodně mláďat. Pokud chceme mít doma zebřičky pro radost, ale chceme se dívat na pěkné, silné zebřičky a ne na malé chudinky, postačí nám to, co se chovatelům výstavních zebřiček z jejich hlediska moc nepovedlo. To jsou oproti předchozím popisovaným zebřičkám již veliké, silné, výstavní zebřičky, nicméně nevhodné do kvalitního cíleného chovu, se kterým počítáme třeba i na výstavy. Jsou hodnoceny 83 body a méně. Takovéto méně kvalitní výstavní zebřičky se mi již v chovu prakticky neobjevují, občas nějaká vypadne po nových ptácích a nových mutacích. Prodávám je za 150.- Kč a nejsou určeny pro chovatele.

 O další třídu výše jsme na zebřičkách, které sice sami osobě nejsou dokonalé a na výstavě by také nezazářily, ale jsou z dobrého chovu, mají v sobě dobrou krev, většinou od rodičů, kteří se umístili na výstavách, ale prostě se nevyvedli tak jak bychom chtěli. Bodově jsou hodnoceny od 84 do 86 bodů a slovně se hodnotí jako "Dobré". To jsou výstavní zebřičky, u kterých se cena pohybuje 200.- Kč až 250.- Kč za kus, ale i z takových to ptáků se rodí šampióni, takže je nelze zavrhovat a všech se bez rozmyslu zbavovat.

 Další třídu výše se dostáváme ke kvalitním zebřičkám, z dlouholetého kvalitního chovu, které jsou již velice slušné a jen zkušenější chovatel na nich vidí ty nedostatky. Nedostatky tím myslím již opravdu jen maličkosti např. užší pásek, světlejší nebo tmavší peří, kresba, linie zad..... prostě něco, co se dá zlepšit. Tyto zebřičky jsou bodovány 87 až 89 body. Jejich hodnocení zní "Velmi dobré". Tady je samozřejmě ještě větší pravděpodobnost, že z odchovu po takovýchto rodičích nám vypadne šampión. Toto již bývají pro mnohé "zlepšovatelé" chovu. Cena takových zebřiček se pohybuje od 250.- Kč až po 500.- Kč

 A nakonec mám zebřičky za cenu od 500.- Kč  až po to, co je kupující ochoten za takto kvalitního jedince zaplatit pokud ho chce a prodávající je ochoten takového ptáka prodat. Jedná se zde buď o nové barevné mutace, které nejsou ještě rozšířeny - tzv. "novinky", a nebo o zebřičky, které vyhrály třídu, skupinu  a byly ohodnoceny jako "Výborné" s 90 a více body. Takto vysoce hodnocené zebřičky se většinou neprodávají. Buď si je chovatel nechá dál na chov a nebo je vymění za to, co potřebuje od jiného chovatele. Za moji samici vítězku třídy černolící mramorovou šedou v Dašicích 2013 mi chovatel nabízel 1000.- Kč. Neprodal jsem, nechal jsem si ji do chovu. Bohužel mi padla a nic po ní nebylo, ale i to se stává. Zebřičky, o kterých píši v tomto odstavci, se většinou vyměňují na výstavách za stejně kvalitní ptáky. To je veliká výhoda toho být v klubu chovatelů zebřiček. Většinou se mezi sebou dobře známe a máme tak i mezi sebou jiné ceny za ptáky. "Za kolik jsem v loni koupil zebřičku od Pepíka, za tolik ji letos Pepíkovi zase nechám já." Jsme prostě kamarádi. Pokud tedy chce někdo dělat zebřičky opravdu kvalitně, musí mít kvalitní chovný materiál. A ten bez členství v klubu chovatelů zebřiček seženete jen velmi těžko. Dovést si ze zahraničí zebřičku není problém. Kvalitních zebřiček na prodej je tam také málo. Šampióna Vám tam nikdo nenechá a za slušnou zebřičku dáte od 30 euro a víc. Za nové mutace nebo kvalitní zebřičky od známého, úspěšného chovatele dáte třeba 50e, 100e, ale i daleko více. Pokud chovatel nakoupí drahé kvalitní zebřičky, jeho chov se posouvá dopředu. Stoupá kvalita odchovaných zebřiček a i cena jde nahoru. Je to logické.

 Ceny, které zde udávám jako prodejní jsou za běžné mutace. Některé kombinace není lehké odchovat. Pokud se to někomu daří a ještě k tomu na vysoké úrovni, pak je cena samozřejmě daleko vyšší. Proto například kvalitní černolící mramorové zebřičky nikdy neprodávám za stejnou cenu jako například stejně kvalitní světlehřbeté, mramorové.... Tuto kombinaci není lehké odchovat a tak kvalitní černolící mramorový pták musí být dražší. Takových to "těžších" kombinací je více a tak se cena někdy může zdát přemrštěná, ale chovatel ví, že se jedná o nelehké spojení a za kvalitní zebřičku do chovu rád zaplatí. 

Proč o tom vlastně píši. Někdy se stává, že když na burze prodávám zebřičky za 200.- Kč za kus a příjde zájemce, optá se za kolik jsou a pak se začne rozčilovat, že za rohem mají zebřičky za 100.- Kč, že je to moc ...Také se mi stalo, že mi zájemce řekl, že jsem zloděj atd. Nechápu to. Já nikoho přece nenutím, aby si je koupil. Už jsem se naučil s těmito "chovateli" nediskutovat a jen odpovědět "Tak si je kupte za rohem". Nikoho nenutím. I přesto se kolikrát ještě během burzy staví a optá se znovu za kolik. Já znovu odpovím za 200.- Kč a je to. Proto také zebřičky neposílám a trvám na osobním odběru. Chovatel si musí vybrat sám a nabízenou zebřičku vidět. Chci, ať si každý prohlédne zebřičku a určí si jestli se mu líbí a je ochoten za ní dát požadovanou částku. Nikdy bych nekoupil ptáka, kterého jsem neviděl. (Pokud nepožádám kamaráda, že něco sháním a on se mi potom třeba v cizině podívá. Tam jsem si, ale jistí, že mi nepřiveze ptáka, který by byl špatný.) A také bych nikdy nekoupil ptáka, který se mi nelíbí. Takoví lidé si myslí o bůhví jaký jde business a jak na tom musí prodávající "rejžovat", když chce tolik peněz za zebřičku. Ale tak to není. Jsem rád, že jsem se po letech dostal do situace, že se mi můj koníček rentuje, že na něho nemusím brát peníze rodině, jako to bylo několik let v začátcích. Ale i teď se mi opravdu pokryjí jen náklady na chov. Noví ptáci, krmení, kroužky, přenosky, výstava a doprava. Kolik je kurz Eura asi každý ví a pak je jasné, že když koupím zebřičku z ciziny za 1.000.- Kč a více za kus, tak ty ceny co chci za mladé nejsou zase až tak přehnané. Je třeba vidět vše a ne jen kolik stojí mládě, které je nabízeno k prodeji. Tohle samozřejmě chovatelé vědí a "chovatelé" to vědět nechtějí. Opravdu zbyde jen pár korun. Takže jako 99% všech chovatelů zebřiček to dělám pro radost a né pro peníze. Na zebřičkách se opravdu zbohatnout nedá.

 

Reakce takových rádoby chovatelů nejsou naštěstí časté, ale také nejsou ojedinělé.

 

 Není třeba hádat se a dělat si nepříjemnosti. Je to koníček a ten má každý proto, že mu přináší radost. A proto prosím ty "chovatele", kteří se neurvale rozčilují - nerozčilujte se, vždyť je spousta "levných" zebřiček. Ty si kupte. Ale ty bohužel vypadají jinak než tyto.

 

    

 

Pro zajímavost 

                          flyingdutchmancanaries.com/zebra-finches.html

                         :www.howmuchisit.org/zebra-finch-cost/

                           www.vogelforen.de/zebrafinken/221126-kostet-zebrafink-eurem-zoohandel.html

                          www.birdsnow.com/zebrafinch.htm

                          www.gumtree.com/birds/uk/zebra+finches

                         www.deine-tierwelt.de/kleinanzeigen/zebrafinken-c89479/

 

    autor: Otakar Buldra©

 

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode