Světlehřbetá šedá a mramorová šedá mutace zebřičky pestré

03.07.2015 18:33

 

                           Světlehřbetá šedá    a     mramorová šedá

 

 

                Celý tento příspěvek pojedenává o světlehřbeté a mramorové mutaci v šedé řadě

 

 Rozhodl jsem se spojit tyto dvě mutace do jednoho článku, protože obě dvě toho mají spolu hodně společného. Geny pro obě tyto mutace se nacházejí na  stejném pohlavním chromozomu. Jde o takzvané vícenásobné (multi) alely. Obě tyto mutace mají dědičnost vázanou na pohlaví.

 U mramorové mutace rozeznáváme dva typy:      první typ - černooká (black eyed).

                                                                       druhý typ - červenooká (red eyed).


 


 Přitom platí, že světlehřbetá je dominantní nad mramorovou (platí pro oba typy). Dále platí, že černooká je dominantní vůči červenooké. Červené oko se řídí  dědičností vázanou na pohlaví. Dále platí- protože geny pro obě tyto mutace se nachází na stejném místě, nemohou tyto dvě mutace spolu vytvořit  kombinaci.

 

 

  Standard pro světlehřbetou šedou mutaci udává :

 

     SVĚTLEHŘBETÁ ŠEDÁ


 

  1,0 0,1
Barva hlavy perlově šedá, vrchní část hlavy tm.šedá perlově šedá, vrchní část hlavy tm.šedá
Ozobní čárky černé černé
Slzné čárky černé černé
Lícní skvrny rezavěhnědé možné tmavé chybí
Ostatní hlavové znaky (zrcátko) třírohý bílý znak třírohý bílý znak
Záda a křídla rovnoměrný světleperlově šedá od hlavy přesně ohraničená, záda světlejší než hlava rovnoměrný světle perlově šedá od hlavy přesně ohraničená, záda světlejší než hlava
Kostřec bílý bílý
Ocas tm.šedý,pravidelné černo/bílý páskování tm.šedý,pravidelné černo/bílý páskování
Hrdlo bílo/černé zebrování šedo/bílé
Hrudník černý pásek šedo/bílý
Břicho a sp. část bílé bílé
Boky rezavěčervené s kulatými bílými skvrnami sv. šedé,břicho zřetelně ohraničené
Oko tmavé nebo červeno - hnědé tmavé nebo červeno - hnědé
Zobák korálově červený zářivě červený
Nohy oranžovočervené oranžovočervené  

                   

 

 

  Standard pro mramorovou šedou mutaci udává :

 

 MRAMOROVÁ ŠEDÁ

 

 

 

  1,0 0,1
Barva hlavy sv.krémově bílá sv.krémově bílá
Ozobní čárky černé černé
Slzné čárky černé černé
Lícní skvrny oranžovohnědé,mohou být i tmavší chybí
Ostatní hlavové znaky (zrcátko) třírohý bílý znak mezi zobákem a slzními čarkami třírohý bílý znak mezi zobákem a slzními čarkami
Záda a křídla rovnoměrně krémově bílá sv.krémově bílá
Kostřec bílá se sv. šedým nádechem bílá
Ocas sv. šedý, černobílé páskování pod nimi bílá pera sv.šedý,tm.šedobílé páskování
Hrdlo bílé, s černým zebrováním bílá
Hrudník černošedý chybí
Břicho a sp. část spodní část čistě bílé bílé
Boky oranžověhnědé,s bílými kulatými skvrnami sv.béžové
Oko tmavé nebo červeno - hnědé tmavé nebo červeno - hnědé
Zobák korálově červený zářivě červený
Nohy oranžovočervené oranžovočervené  

 

 

 

 Světlehřbetá mutace:

 


 Světlehřbetá mutace je velice rozšířena, ale né vždy je její barva taková jak má být. Jedná se o rozdílné zbarvení hlavy a zad. Už její název "světlehřbetá"  vznikl od rozdílu světlejšího zbarvení hřbetu (zad) a křídel oproti ostatním stříbřitě šedým partiím těla.Toto právě nejlépe vidíme ze zadu, kde musí být jasný  přechod z tmavší šedé na hlavě, ke světlejší na zádech. Anglický název pro tuto mutaci je Lightback.

 

 


  Samci:

 

 

 Máme tři typy světlehřbetých šedých samců. První typ je jasně barevně odlišný od zbývajících dvou typů. Mezi druhým a třetím typem není až tak veliký  viditelný rozdíl ve zbarvení, ale chovatelsky obrovský.

 

 

 

 

 První typ

 Jedná se o čistokrevného (homozygotní sestava genů) světlehřbetého samce, který má v páru oba geny pro světlehřbetou mutaci. Celkové opeření zad a  křídel se oproti šedým ptákům zředí na stříbřitě šedou, spodní část a břicho jsou bílé, líce a boky jsou rezavě červenohnědé. Ideální pták má zbarvením  vypadat tak, jak je popsáno v standardu.
 
 U tohoto typu nese vícenásobná alela oba geny pro světlehřbetou mutaci.
 
   Světlehřbetý samec - první typ. Čistokrevný- homozygotní samec světlehřbeté šedé mutace.Takto je popsán v standardu.
 
   Rozmazaná fotografie, ale protože se zabývám mramorovými ptáky, tak už čistokrevného světlehřbetého samce nemám. Na fotografii je dobře vidět, že  zbarvení je opravdu jiné, než u zbývajících dvou typů. Čistokrevný - homozygotní samec světlehřbeté šedé mutace. Takto je popsán v standardu.
 
 

 

                   1.0 šedý                                                     1.0 světlehřbetý šedý

 Na těchto dvou fotografiích vidíme jak je světlehřbetá mutace zesvětlena oproti základní šedé mutaci.

   

 

  Druhý typ

 

 Jedná se o světlehřbetého samce  štěpitelného na mramorovou černookou (heterozygotní sestava genů) , který má jeden gen pro světlehřbetou mutaci a  druhý gen pro mramorovou - černookou mutaci. Tito samci jsou viditelně světlejší něž samci předchozího typu. Celkové opeření zad a křídel je oproti  předchozímu typu viditelně zesvětlené, ale pořád s jemným nádechem do šedé barvy, spodní část a břicho zůstávají bílé, líce a boky jsou již světlejší než u  prvního typu.

 

 
 U tohoto typu nese vícenásobná alela jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou černookou mutaci.
 

   Barva lícní skvrny - viditelný rozdíl v sytosti barvy. V pravo samec druhého typu. V levo samec třetího typu.

  Barva zad. Jasně vidíme rozdíl v odstínu barvy. V předu samec třetího typu. V zadu samec druhého typu.

    Fotografie druhého a třetího typu světlehřbetých samců. Na obou dvou samcích je viditelné zesvětlení zad a křídel oproti prvnímu typu. Tmavší samec v  zadu je druhého typu, takže heterozygot, který je štěpitelný na mramorové černooké. Je vidět, že i přes zesvětlená záda si stále zachovává odstín barvy do  šeda. Líce i boky už jsou oproti prvnímu typu zesvětleny. Světlejší samec v předu je třetího typu, tedy heterozygot, který je štěpitelný na mramorové  červenooké. Líce i boky jsou ještě více zesvětleny a záda jsou také světlejší - krémovější oproti druhému typu.

 


 

  Třetí typ

 

 Jedná se o světlehřbetého samce štěpitelného na mramorovou červenookou (heterozygotní sestava genů) , který má jeden gen pro světlehřbetou mutaci a  druhý gen pro mramorovou - červenookou mutaci. Tento samec je barevně podobný předchozímu typu, má ale krémovější barvu zad a křídel, spodní část a  břicho zůstávají bílé, líce a boky jsou ještě více zesvětleny než u předchozího typu až k pomerančové barvě.
 
 U tohoto typu nese vícenásobná alela jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou červenookou mutaci.
 

   Samec světlehřbetý třetího typu. S poměrně slušně zbarvenými lícemi a boky. Díky tomu, že nám mramorová mutace takto ovlivňuje světlehřbetou je na  těchto ptácích krásně vidět přechod barvy hlavy a zad.

 
 Do jaké míry je to pro světlehřbeté ptáky dobré těžko říct. Protože pták se má vyloučit z bodování, pokud je na něm viditelná štěpitelnost. A to na obou dvou  typech světlehřbetých samců štěpitelných na mramorové vidět je. 

 

 
   To, že nám světlehřbeté ptáky takto ovlivňuje heterozygotní sestava genů je proto, že obě mutace se nacházejí na stejném chromozomu. A proto toho mají  tyto dvě mutace tolik společného a jsou spolu "provázané". Dochází nám zde k nečemu podobnému co se nazývá co-dominace, ale ne v pravém slova  smyslu.
 

 Mezi druhým a třetím typem samců nemusí být rozdíl v barvě vždy tak lehce tozlišitelný jako v porovnání s prvním typem, ale zde je na chovateli, aby  sledoval ve svém chovu barvu očí u mramorových ptáků. Potom jasně ví o který typ světlehřbetého samce se jedná a podle toho s ním dále pokračuje v  chovu. Pořád se jedná o jednu a tu samou mutaci - světlehřbetou. I když mezi těmito typy samců je jasně viditelný rozdíl ve zbarvení, na výstavách se to  neřeší a všichni tito samci jsou vidět v jedné výstavní třídě - světlehřbetá šedá. Pokud, ale bude pták již velice světlé barvy, zřejmě ho posuzovatel vyloučí,  pro nestandardní zbarvení neodpovídající dané mutaci. Myslím, že pokud se chovatel specializuje na světlehřbetou mutaci, toto si pohlídá a bude pracovat s  většinovým poměrem čistokrevných ptáků ve svém chovu. Já mám světlehřbeté ptáky do chovu pro křížení s mramorovými a tam zase potřebuji druhý a třetí  typ těchto samců. Čistokrevných se zbavuji, protože bych je musel znovu naštěpit na mramorové a to je pro mě krok zpět. A když je potřeba přidat do chovu  novou krev, sháním jedině samce prvního typu - tedy čistokrevného, pěkně tmavého a kvalitního jak velikostí, tak v typu. Tím se zase vylepší barva boků a  lícních skvrn a celá samčí kresba.
 

 Samice:

  Jsou vždy zbarvené k prvnímu typu samců, tak jak je popisuje standard. Protože se jedná o obě dvě mutace (světlehřbetou a mramorovou), které mají  dědičnost vázanou na pohlaví a jsou na stejném chromozomu, nemůže mramorová mutace ovlivnit nijak zbarvení světlehřbeté samice jak se to děje  u  samců. Samice nemůže být štěpitelná na mutaci vázanou na pohlaví.
 Samice z křížení světlehřbeté a mramorové mutace zůstávají vždy buď jen světlehěbeté, nebo mramorové - černooké a nebo mramorové - červenooké. Jiná  možnost neexistuje.

 

   Viditelný přechod barvy hlavy a zad.

    Fotografie světlehřbeté samice. Ta je brevně stejná jako první typ samce. Jiná možnost není. Samozřejmě může být v různé kvalitě co týče přechodu  hlava - záda.

 

 Na této světlehřbeté šedé samici sice není přechod barev hlava - záda, ale je naní krásně vidět jaké zbarvení mají čistokrevní světlehřbetí samci - tedy samci  prvního typu.

 

 Mláďata:

 Mláďata světlehřbeté mutace jsou světlejší než mláďata přírodních ptáků a jsou také světlejší než mláďata mramorová černooká.

 

                  4 mladé světlehřbeté asi tak 5 dní před kroužkováním

 

  Ty samá světlehřbetá mláďata.

  

   To, jestli bude světlehřbetý pták kvalitní z pohledu přechodu  barvy hlavy a těla, je vidět již v budce. Hlava je tmavší než záda.
................................................................................................................................................................................................................................

 Mramorová mutace

 

Mramorová mutace je také velice rozšířena, hlavně v červenooké variantě. Dříve se nazývala škrabošková. Anglicky se jmenuje Chestnut flanked white (CFW). Regular CFW je pak název pro černooký typ a Continental CFW pro červenooký typ. 

Jak se dědí barva očí u mramorové mutace naleznete také v samostatném příspěvku zde na stránkách :cms.zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/

 

  Černooký typ:

 


  Samec:

  Ideální pták bude bílý a samčí znaky téměř v plné barvě jako u šedých ptáků.  Intenzita zbarvení samčích znaků se mramorovou mutací zesvětluje. Černoocí  samci jsou světlejší - bělejší než červenoocí. Hnědo-červené líce je obzvlášť těžké obecně do mramorových ptáků dostat.

 

   Samec mramorový šedý - černooký

   Samec mramorový šedý - černooký

 

   Samice: 

 Stejně jako samci jsou světlejší - bělejší než červenooké, s černými slznými čárkami. Ocas je příčně pruhovaný světle šedo- hnědou barvou, jasně viditelně  světlejší než černá slzní čárka. Černooké mramorové samice mají více či méně černá pírka na hlavě.

      Samice mramorová černooká s dost výrazným černým zbarvením na hlavě. Jedná se o mladou samici po přepelichání nebude hlava tak černá jako na  této fotografii. Podle zbarvení hlavy již v hnízdě poznáme pohlaví černookých mramorových mláďat. Černooký samec nebude mít takto černou hlavu.

         Dospělá samice mramorová černooká - jasný rozdíl v barvě slzní čárky a v barvě ocasu.

 

  Mláďata: jsou tmavá, jako mláďata šedých ptáků

   Mramorové černooké mládě. Černé oči i zobák. 

  2 mláďata černoká mramorová a 2 červenooká mramorová

 

 Mláďata jsou v budce po vylíhnutí tmavá, jako mláďata šedých ptáků, s černými zobáky. To, že se jedná o mramorová mláďata poznáme, až když jim začne  růst peří, protože bude bílé. Ještě před opuštěním budky lze u mramorových černookých mláďat docela přesně pouhým pohledem určit pohlaví mláďat.  Samice budou mít v bílé barvě viditelný černý nádech na hlavě, ta může být celá černá. Toto černé zbarvení na hlavě některým samicím zůstává i v  dospělosti. Mladí samci budou čistě bílí, nebo jen s lehce tmavým nádechem barvy na hlavě a ta jim v dospělosti zmizí.

 Černoocí ptáci se při šlechtění červenookých používají  ke zvětšení velikosti a vylepšení typu, zlepšení kresby a celkové kondice. Samozřejmě v těchto  vlastnostech musí být černooký pták kvalitní.

   Černooký samec v předu, za ním červenooký. Pokud takto přesně víme barvu očí, je jednoduší hledat mezi nimi rozdíly, ale určit zda se jedná o červenookého nebo černookého samce pokud neznáme jeho barvu očí, je většinou nemožné. Šlechtěním těchto dvou variant mramorových ptáků, se rozdíly smazávají a jsou málo patrné.

 

 Červenooký typ

 


 


   Samec:

  Ideální pták bude krémově bílý s červeno - hnědými boky a lícní skvrnou a s černými ostatními znaky. Toto je cílem šlechtění. Na rozdíl od černookých  samců mají červenoocí krémovější zbarvení - nejsou tak bílí a líce, boky i ostatní znaky jsou o něco světlejší.
 Zatím pořád platí, že i ten nejlepší červenooký samec nemá tak sité tmavé líce a boky a pěknou kresbu, jako kvalitní černooký. Červená barva očí s sebou nese zesvětlení  kresby. Červené oči jsou u nich v dospělosti viditelné jen v určitém světle. Červenoocí mramoroví ptáci mají krémovou barvu, černoocí jsou bělejší.

 

   Samec mramorový - červenooký.

  Samec mramorový šedý - červenooký. Špatný do chovu - ztrácí se kresba na prsou, světlé lícní skvrny, svěšená křídla a leží na bidle. Takového ptáka vyřadit  z chovu. Pokud vezmeme v potaz jenom nedostatky v kresbě, je potřeba už přidat černooké ptáky, abychom ji zase zlepšovali.

 

  Dva mramorový červenoocí samci. Spodní samec s výraznější kresbou, plným černým páskem a tmavějšími lícemi než horní samec.

 

  Tři mramoroví šedí - červenoocí samci. Je jasně vidět jak mají různě silnou kresbu a barvu lícních skvrn. Zde se už chov ubírá špatným směrem.

 

  Samice:

  Stejně jako samci jsou samice krémovější oproti bělejším černookým ptákům. Mají černé slzní čárky a černé příčné pruhování na ocase. Podle barvy ocasu  poznáme zda jde o samici černookého nebo červenookého typu. Hlava je krémově bílá bez černých peříček.

  Samice mramorová šedá - červenooká. Podle širší slzní čárky poznáme, že je štěpitelná na černolící. Porovnejte  s další fotografií - čistokrevná mramorová  šedá samice. Slzní čárka viditelně užší.

      Samice mramorová šedá - červenooká. Stejná barva slzní čárky i ocasu. Zde je slzní čárka až moc úzká.

      

  Mláďata:

   Je u nich jasně je vidět červená barva očí. Mláďata červenookého typu jsou v po vylíhnutí růžová se světlými zobáky. Červená barva očí jim ještě před  opuštěním budky zmizí, proto kroužkování červenookých mláďat na druhou nohu. Pokud chováme jenom mramorové ptáky, tak podle barvy mláďat hned po  vylíhnutí vidíme, které je červenooké a které je černooké.

   Asi tak 5 dní před kroužkováním. Oči se začínají otvírat a pořád jasně vidíme červené oko. Celkové zbarvení mláděte je růžové a zobák je světlý.

   Pár mramorové šedé - červenooké.

 

 V chovu je velice výhodný samec mramorový černooký štěpitelný na červenooké, protože je schopen přenášet to nejlepší z obou dvou typů.
 Samice jsou buď černooké, nebo červenooké. Nic mezi neexistuje.
 Mramoroví ptáci jsou za léta co se chovají tak prošlechtěni, že poznat černookého od červenookého pokud nevíme barvu očí, chce opravdu vytrénované,  zkušené chovatelské oko.
Již neplatí, že se nemají párovat dva červenoocí ptáci. Mohou i několikrát po sobě, ale je na chovateli, aby včas poznal, kdy se chov ubírá špatným směrem.  Ať již ptákům slábne kresba, ztrácejí se jim líce nebo velikost, typ, vitalita atd. Pak je potřeba znovu použít černooké ptáky. Při šlechtění mramorových ptáků  je podíl červenookých cca 80-90%. Zbytek tvoří ptáci černoocí.

 Světlehřbetá a mramorová mutace se mezi sebou při šlechtění často používá, ale musíme si dávat pozor, abychom to nepřehnali a aby nám světlehřbetí  ptáci  zůstali světlehřbetými a mramorový ptáci zůstali mramorovými.

Pokud se zabýváme šlechtěním světlehřbeté mutace, používáme samice mramorové - černooké a s co nejčernější hlavou.Ty nám sice naštěpí mladé samce a zesvětlý jim záda, což chovatel světlehřbetých ptáků nechce, ale pomáhají ztmavovat hlavu a tím zvětšovat rozdíl barev hlava - záda. Po spojení 1.0 světlehřbetý šedý X 0.1 mramorová - černooká odchováme světlehřbeté samice a světlehřbeté samce, kteří jsou všichni štěpitelní na mramorovou - černookou -což mi nechceme, ale takovéhoto samce dáme s 0.1 světlehřbetou. odchováme opět světlehřbeté samice a mramorové - černooké samice dále světlehřbeté samce, kde již jen někteří jsou štěpitelní na mramorovou - černookou. Je zde výhoda, že poznáme, který štěpí a který ne. Samozřejmě pro chovatele světlehřbetých ptáků je důležitý ten, co neštěpí. Toto se opakuje pořád do kola, dokud nejsme spokojeni s barvou hlavy.

Chovatel mramorových ptáků potřebuje ke šlechtění samce třetího typu, tedy světlehřbeté štěpitelné na mramorové - červenooké. Tam je nežádoucí aby byl vidět rozdíl ve zbarvení hlava - záda, ale naopak. Jde nám o celkově barevně sjednocený odstín.

 

 

 

 

      Mramorový - červenooký samec. Zde je vidět moc přidaných světlehřbetých ptáků do mramorových. Na samci začíná být vidět přechod barvy hlavy a zad.  Což je u mramorových nepřípustné. Způsobeno světlehřbetými samci štěpitelnými na mramorovou - černookou. Zase pozor ať i mramorový zůstanou mramorovými. Pryč s ním z chovu.

   Bratr z jednoho hnízda samce na předchozí fotografii. Na něm je ještě více vidět špatné zbarvení celého těla.Všechno špatně. Přidávat už jen mramorové  ptáky a sledovat potomky.

 

 

  autor: Otakar Buldra©