Běloprsá šedá mutace zebřičky pestré

22.08.2016 18:27

 

  Anglický název: Penguin Grey (PNG)

  Německý název: Weisbrust Grau

  Holandský název: Witborst Grijs

 

  Výstavní skupina: 7 - Výstavní třída: č.85- samec 

  Výstavní skupina: 8 - Výstavní třída: č.101- samice 
 

  Dědičnost: recesivní

 1.0 běloprsá šedá (penguin)

 0.1 běloprsá šedá (penguin)

 První výskyt: odchycen z volné přírody v roce 1935

 Účinky mutace: změna barvy na částech těla na bílou v oblasti prsou, hlavy a spodní části těla. Zbarvení boků a lícních skvrn u samců je stejné jako šedých. U samic jsou lícní skvrny bílé. 

Standardní požadavky: Ozobní a slzná čárka chybí. Peří na křídlech je bíle lemované. Spodní část těla od zobáku až k ocasu čistě bílá. Hlava a krk břidlicově šedá, záda a křídla břidlicově šedá, tmavší než hlava. Oddělení mezi krkem a zády musí být ostré. Pruhování na ocase světle šedé, co nejtmavší. Samice mají bílé líce. Samcům chybí zebrování a hrudní pásek. Nahradí je bílá barva. Jakýkoliv náznak zebrování, nebo hrudního pásku je vada kresby a musí být bodově potrestán. Neměl by ale vést k výluce. Je to pořád jen vada kresby, kterou může mít každý jiný pták. Lícní skvrny a boky u samců oranžově hnědé, co nejtmavší. Bílé tečky jasně zářivé a kulaté.

 Úskalí v chovu: protože je zde požadováno co nejtmavšího šedého zbarvení a přitom musí být bílá prsa, samec i samice bez slzných a ozobních čárek. Je obtížné toho dosáhnout a samci bohužel drobnou kresbu na prsou neustále mívají. Pokud už ji nemá, bývá zase světlejší odstín vrchního šedého zbarvení.

Zajímavé je, že mláďata této mutace se rodí zbarvená stejně jako mláďata šedých ptáků a teprve při přepeřování mění zbarvení peří do mutace běloprsé. 

Běloprsá mutace u zebřiček je spíše známa pod anglickým názvem penguin. Dá se odchovat jak v šedé, tak i v hnědé řadě. Chovatelé, kteří se zabývají chovem penguinů, mají zkušenosti s tím, že některá mláďata se rodí zbarvená už jako penguin, hlavně po ptácích z ciziny. Ptáci při každé výměně peří jsou bělejší, tak porovnáme-li ročního běloprsého samce třeba s tříletým vidíme o něco bělejšího ptáka, s daleko mírnější anebo úplně bez kresby na prsou.

 Běloprsá není mutace, kterou bych se chtěl ve svém chovu zabývat, ale ve snaze pokus-omyl jsem tuto mutaci použil do pastelových ptáků s otázkou, zda pomůže tato světlá mutace vylepšit barvu lícních skvrn u pastelových světlehřbetých šedých samců. Tak jsem si pořídil penguini od p. Blažka, který má velice kvalitní chov této mutace. Čekal jsem v první generaci jen štěpáky na penguini. Jaké bylo moje překvapení, když již v první generaci jsem odchoval pastelovou běloprsou šedou samici. Je jasné, že samec-pastelový, musí na běloprsou mutaci být také štěpitelný, jinak by se nemohla běloprsá odchovat. Pár byl sestaven takto 1.0 pastelový světlehřbetý šedý X 0.1 penguin šedá. Samec je po ptácích z ciziny. Tak i tam jdou zřejmě touto cestou a nebo to byla náhoda, že štěpil zrovna na penguini? Na zahraničních webech jsou vidět pasteloví světlehřbetí šedí samci s čistě bílými lícemi, nádhera, ale jak toho dosáhnout se nikde nedozvíte. Moje první pokusy o vylepšení barvy lícních skvrn u pastelových světlehřbetých šedých samců vedly přes mramorovou mutaci. Odchoval jsem přes tyto štěpáky několik samců s bílými lícemi, ale pořád to není ono, proto zkouším cestu přes penguini. 

 Zde je již přepeřující mladý samec mutace penguin. Podle bílé spodní části těla je jasné, že ze šedého mláděte není šedý pták, ale penguin šedý. Šedý samec by měl spodní část krémovou, ne bílou.

  Zde přepeřující mladá samice mutace penguin. Opět přepeřuje z šedého mláděte.

 Fotografie ukazuje dvě mláďata penguin a dvě mláďata pastel penguin. 

 

  Přepeřující mláďata- mutace penguin (vlevo) a kombinace pastel penguin (vpravo).

 

      autor: Otakar Buldra©

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode