Běloprsá a pastelová běloprsá šedá kombinace

22.08.2016 18:27

 

  Anglický název: Penguin

  Výstavní skupina: 7 - Výstavní třída: č.85- samec 

  Výstavní skupina: 8 - Výstavní třída: č.101- samice 
 

  Dědičnost: recesivní

 1.0 běloprsá šedá

 0.1 běloprsá šedá

 První výskyt: odchycen z volné přírody v roce 1935

 Účinky mutace: silné zesvětlení šedého peří a černého zbarvení v oblasti prsou, hlavy a spodní části těla. Zbarvení boků a lícních skvrn u samců je stejné jako šedých. U samic je místo lícní skvrny bílé. 

 Úskalí v chovu: protože je zde požadováno co nejtmavšího šedého zbarvení a přitom musí být bílá prsa, samec i samice bez slzních a ozobních čárek. Je obtížné toho dosáhnout a samci bohužel drobnou kresbu na prsou neustále mívají. Pokud už ji nemá, není zase vhodný odstín vrchního šedého zbarvení.

Zajímavé je, že mláďata této mutace se rodí zbarvená stejně jako mláďata šedých ptáků a teprve při přepeřování mění zbarvení peří do mutace běloprsé. 

Běloprsá mutace u zebřiček je spíše známa pod anglickým názvem penguin. Dá se odchovat jak v šedé, tak i v hnědé řadě. Chovatelé, kteří se zabývají chovem penguinů, mají zkušenosti s tím, že některá mláďata se rodí zbarvená už jako penguin, hlavně po ptácích z ciziny. Ptáci při každé výměně peří jsou bělejší, tak porovnáme-li ročního běloprsého samce třeba s tříletým vidíme o něco bělejšího ptáka, s daleko mírnější a nebo úplně bez kresby na prsou.

 Běloprsá není mutace, kterou bych se chtěl ve svém chovu zabývat, ale ve snaze pokus- omyl jsem tuto mutaci použil do pastelových ptáků s otázkou, zda pomůže tato světlá mutace vylepšit barvu lícních skvrn u pastelových světlehřbetých šedých samců. Tak jsem si pořídil penguini od p. Blažka, který má velice kvalitní chov této mutace. Čekal jsem v první generaci jen štěpáky na penguini. Jaké bylo moje překvapení, když již v první generaci jsem odchoval pastelovou běloprsou šedou samici. Je jasné, že samec- pastelový, musí na běloprsou mutaci být také štěpitelný, jinak by se nemohla běloprsá odchovat. Pár byl sestaven takto 1.0 pastelový světlehřbetý šedý X 0.1 penguin šedá. Samec je po ptácích z ciziny a tak i tam jdou zřejmě touto cestou a nebo to byla náhoda, že štěpil zrovna na penguini? Na zahraničních webech jsou vidět pasteloví světlehřbetí šedí samci s čistě bílými lícemi, nádhera, ale jak toho dosáhnout se nikde nedozvíte. Moje první pokusy o vylepšení barvy lícních skvrn u pastelových světlehřbetých šedých samců vedly přes mramorovou mutaci. Odchoval jsem přes tyto štěpáky několik samců s bílými lícemi, ale pořád to není ono, proto zkouším cestu přes penguini. 

...........................................................................................................................

 Kombinace pastelová běloprsá šedá

 
 

   Anglický název: Pastel Penguin 

 nebo starý název:Dominant Silver Penguin

  Výstavní skupina: 7- Výstavní třída: č.88- samec 

  Výstavní skupina: 8 - Výstavní třída: č.104 - samice 
 

  Dědičnost: neúplně dominantní- pastelová a recesivní- běloprsá

 1.0 Pastelová běloprsá šedá

 0.1 Pastelová běloprsá šedá

 

Mláďata:

 

 Opět vidíme jen pastelové mládě, to že to bude pastelové běloprsé poznáme po čase.

Pokud se chce chovatel zabývat chovem pastelových běloprsých zebřiček je to poměrně jednoduché. Běloprsá mutace má dědičnost recesivní a tak je jedno zda použijeme v rodičovském páru penguina samce nebo samici. Výsledek, tedy odchov bude stejný. Pastelová mutace má dědičnost neúplně dominantní a tak je také jedno použijeme-li v páru pastelového samce nebo samici. Výsledný odchov bude stejný.

 Vzorce křížení:

  P            pastelový                             X                 penguin

 F1           pasteloví /penguin

                šedí / penguin

 P             pastelový / penguin                X                  penguin

 F1           pasteloví penguini

                pasteloví / penguin

                penguini

                šedí / penguin

 P             pastelový penguin                  X                  pastelová penguin

 F1           pasteloví penguini

                penguini

 Zde je již přepeřující mladý samec mutace penguin. Podle bílé spodní části těla je jasné, že ze šedého mláděte není šedý pták, ale penguin šedý. Šedý samec by měl spodní část krémovou, ne bílou.

  Zde přepeřující mladá samice mutace penguin. Opět přepeřuje z šedého mláděte.

     Druhé hnízdo už ukazuje dvě mláďata penguin a dvě mláďata pastel penguin. 

  

   Přepeřující mládě pastel penguin. (Bude to samec, nalevo náznak kresby boků samců).

  Přepeřující mláďata- mutace penguin (vlevo) a kombinace pastel penguin (vpravo).

Při křížení mutací běloprsé + pastelové + světlehřbeté se již díky na pohlaví vázané dědičnosti u světlehřbeté mutace musí rozlišovat pohlaví ptáků jak v rodičovském páru, tak i u odchovaných mláďat. Mutací penguin se nezabývám a tak nevím jestli spolu s mutací světlehřbetou tvoří kombinaci. Nevím, neslyšel jsem o světlehřbetých penguinech. Toto opravdu netuším a ani mě to nějak netrápí, protože odchovaná kombinace pastelový penguin je pro mě vlastně odpad. O tyto ptáky nestojím, jde mi o pastelové ptáky z tohoto křížení a hlavně o samce.

 

 Doplnění 2016:

0.1 pastelová světlehřbetá šedá- odchovaná ze spojení 1.0 pastelový světlehřbetý šedý X 0.1 penguin šedá. Samice je světlejší, než pastelové světlehřbeté samice. 

   Zde je samice z předchozí fotografie vedle "běžné" pastelové světlehřbeté šedé samice.

 

 Doplnění  2017 duben:

 Mám odchováno několik pastelových světlehřbetých šedých mláďat, která jsou štěpitelná na mutaci penguin. Ještě jsou mladá, tak je brzy hodnotit, jestli se zlepší barva lícní skvrny u samců. Je zde, ale jiný problém. Odchovaní pasteloví ptáci jsou opět daleko světlejší barvy, než má pastelová světlehřbetá být. Už loňští pastely štěpitelní na penguin jsou světlejší (foto výše) a zde se to opakuje. Mě se takto světlí ptáci nelíbí. To už nejsou světlehřbetí, kde má být tmavší, ohraničená hlava a světlejší šedopastelová záda a křídla. Veškerá tmavá kresba je také moc zesvětlena. To je nejlépe vidět na fotografii výše, kde je "klasická" pastelová samice vedle pastelové štěpitelné na penguin. Slzní čárky, ocasní pruhování, i kresba samců je světlá, ne tak jak by u pastelů měla být. Někomu se takto světlí ptáci mohou líbit. 

U pastelových ptáků je šlechtění směřováno k dosažení co nejsvětlejšího celkového zbarvení, ale s co nejtmavší kresbou, jak jen to je možné. To jestli je to správné ponechme stranou.

Proto tudy pro mě cesta nevede. Nelíbí se mi takto zesvětlení pastely.

Může být toto pravdivé? 

 Možná je tohle chybná myšlenka, ale zdá se mi, že mutace penguin u pastelové mutace vytváří to samé, nebo podobné, co dělá mutace mramorová u světlehřbeté mutace. Na ptácích je ve fenotypu patrná štěpitelnost na jinou mutaci. Zde díky tomu, že mutace penguin má dědičnost recesivní, může být tímto jevem ovlivněno obojí pohlaví. Což u světlehřbetých samic mutace mramorová nemůže udělat, protože její dědičnost je vázaná na pohlaví, tím pádem nemůže samice štěpit na mutaci mramorovou.. Netvrdím, že mám v tomto pravdu, ale to že je pastelový pták, který je štěpitelný na penguin daleko světlejší pravda je. 

 

 

      autor: Otakar Buldra©

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode