Pastelová mramorová šedá kombinace zebřičky pestré

06.06.2014 19:21

       

                           Prvoodchov v ČR? 

 

 Rok 2014 kombinace pastelová mramorová šedá 

 
    Anglický název: Dominant Silver Chestnut Flanked White Grey (DS CFW)
 
    Německý název: Dom. Pastell Maske Grau
 
    Holandský název: Pastel Masker Grijs
 
    Výstavní skupina: 7 - Výstavní třída: č. 100 - samec 
 

    Výstavní skupina: 8 - Výstavní třída: č. 116 - samice 

        I zde musíme rozlišovat barvu očí. Černooká (DS CFW)

                                                          Červenooká (DS CCFW)

    Dědičnost: neúplně dominantní - pastelová    a    vázaná na pohlaví - mramorová

 1.0 pastelová mramorová šedá - černooká

 
0.1 pastelová mramorová šedá - černooká
 
 

0.1 pastelová mramorová šedá - červenooká

Účinky mutací: spojují se zde dohromady charakteristiky těchto mutací. 

Standardní požadavky: Černá kresba musí být co nejčernější, jak jen to lze dosáhnout. Prakticky by neměl být vidět rozdíl v černé kresbě mezi mramorovou a pastelovou mramorovou. Tenhle požadavek je v současné době sotva dosažitelný. Zatím je pastelová mramorová samice jasně rozeznatelná od normální mramorové samice. Hlavně kresba ocasu se nedaří odchovat tmavá, ideálně černá. To samé platí o černé kresbě pastelových mramorových samců. Měla by zde platit určitá schovívavost od posuzovatelů. Čistě bílá barva je chyba barvy a musí být potrestána srážkou bodů. Vrchní barva těla a boky u samic musí mít pořád viditelný krémový nádech. Čistě bílá je spodní strana těla. U samic nesmí být na hrudi žádná tmavá pírka. Samci musí mít v líci jemně oranžovou barvu. Čistě bílé líce je vada kresby. Boky samců se změní na hodně světlou oranžovou barvu, bílé tečky musejí být zachované a jasně viditelné.

Úskalí v chovu: jedním slovem kresba. Snažit se pomocí černookých ptáků ztmavovat kresbu u červenookých, výstavních zebřiček. Dále pak lícní skvrna samců. Díky multi alelám se světlehřbetou mutací má líce u samců tendenci být bílá, to je ale chyba. Musí být viditelná velmi světle oranžová barva.

 
Musíme sledovat barvu očí u mramorové mutace. Jak se přenáší naleznete zde: zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/
 
 1.0 pastelová mramorová šedá - černooká
 
Na fotografii vidíme na samci, že slzní čárka je tmavá, což je dobré, ale hrudní pásek a pruhování na ocase je světlé. Barva by měla být všude stejná, co nejtmavší možná. Jde o černookého jedince, je možné, že u červenooké varianty to bude lepší. I u obyčejných mramorových černolících jsem se setkal s tím, že červenoocí ptáci měli tmavší černou kresbu, než měli černoocí.
 
2016 mláďata zprava: světlehřbeté šedé, pastelové mramorové šedé- červenooké, mramorové šedé- červenooké  
Zde je již mládě pastelové mramorové šedé- červenooké, jedná se o samičku. Na fotce je krásně vidět rozdíl ve zbarvení normální mramorové šedé mutace a kombinace pastelové mramorové šedé. Takto se nám v hnízdě ukazují všechna pastelová mláďata. Doporučuji hned si zapsat číslo kroužku. V dospělosti nejdou některé kombinace pastelů takto snadno rozeznat jako v budce.
 
 
 2.0 pastelová mramorová šedá  (oba samci černoocí)
 
Takových to ptáků je málo i přesto, že jsou docela zajímaví, pěkní. U nás jsem je viděl v roce 2016 u p.Felta a nemyslím, že se s nimi dále zabýval. Spodní samec má lehce oranžovou líci, to je správně. Samec nahoře ji má býlou, což je chyba.
 
0.1 pastelová mramorová šedá - červenooká
 
  autor: Otakar Buldra©
 
 
 
 
 
0.1 pastelová mramorová šedá 1f- červenooká

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode