Pastelová mramorová šedá kombinace zebřičky pestré

06.06.2014 19:21

       

                           Prvoodchov v ČR? 

 

 Rok 2014 kombinace pastelová mramorová šedá 

 
    Anglický název: Dominant Silver Chestnut Flanked White Grey (DS CFW)
 
    Německý název: Dom. Pastell Maske Grau
 
    Holandský název: Pastel Masker Grijs
 
    Výstavní skupina: 7 - Výstavní třída: č. 100 - samec 
 

    Výstavní skupina: 8 - Výstavní třída: č. 116 - samice 

        I zde musíme rozlišovat barvu očí. Černooká (DS CFW)

                                                          Červenooká (DS CCFW)

    Dědičnost: neúplně dominantní - pastelová    a    vázaná na pohlaví - mramorová

 1.0 pastelová mramorová šedá - černooká

 
0.1 pastelová mramorová šedá - černooká
 
 

0.1 pastelová mramorová šedá - červenooká

Účinky mutací: spojují se zde dohromady charakteristiky těchto mutací. 

Standardní požadavky: Černá kresba musí být co nejčernější, jak jen to lze dosáhnout. Prakticky by neměl být vidět rozdíl v černé kresbě mezi mramorovou a pastelovou mramorovou. Tenhle požadavek je v současné době sotva dosažitelný. Zatím je pastelová mramorová samice jasně rozeznatelná od normální mramorové samice. Hlavně kresba ocasu se nedaří odchovat tmavá, ideálně černá. To samé platí o černé kresbě pastelových mramorových samců. Měla by zde platit určitá schovívavost od posuzovatelů. Čistě bílá barva je chyba barvy a musí být potrestána srážkou bodů. Vrchní barva těla a boky u samic musí mít pořád viditelný krémový nádech. Čistě bílá je spodní část těla. U samic nesmí být na hrudi žádná tmavá pírka. Holandský standard požaduje bílou lícní skvrnu u samců. Dle mě samci musí mít v líci jemně oranžovou barvu, nebo krémovou barvu, ne čistě bílou. Čistě bílé líce je dle mě vada kresby. Vycházím z toho, že u mramorové mutace je lícní skvrna požadovaná v co nejtmavší barvě, takže by ji pastelová mutace v kombinaci neměla zcela vybělit, ale zachovat určitý krémový nedech v líci. Stejně jako například pastelová šedá, nesmí mít čistě bílou líci. V jiném bodě Holandský standard jasně říká, že bílé líce jsou pouze v kombinaci pastelové a světlehřbeté mutace. Takže si zde každý musí sám určit, co bude preferovat. Boky samců se změní na hodně světlou oranžovou barvu, bílé tečky musejí být zachované a jasně viditelné. Opět musíme klást důraz na odchov červenookých ptáků. Černoocí ptáci této kombinace mají pramalou šanci dosáhnout standardních požadavků.   

Úskalí v chovu: jedním slovem kresba. Snažit se pomocí červenookých ptáků ztmavovat kresbu. Dále pak lícní skvrna samců. Díky multi alelám se světlehřbetou mutací má líce u samců tendenci být bílá, to je ale chyba. Musí být viditelná velmi světle oranžová barva. 

Světlehřbetá mutace - líce oranžová + pastel = bílá líce

Mramorová mutace - líce rezavě hnědá + pastel = světlá oranžová  to je můj názor.

 
Musíme sledovat barvu očí u mramorové mutace. Jak se přenáší naleznete zde: zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/
 
 1.0 pastelová mramorová šedá - černooká
 
Na fotografii vidíme na samci, že slzní čárka je tmavá, což je dobré, ale hrudní pásek a pruhování na ocase je světlé. Barva by měla být všude stejná, co nejtmavší možná. Bílá lícní skvrna je také špatné, jde o chybu kresby.Jde o černookého jedince.
 
2016 mláďata zprava: světlehřbeté šedé, pastelové mramorové šedé- červenooké, mramorové šedé- červenooké  
Zde je již mládě pastelové mramorové šedé- červenooké, jedná se o samičku. Na fotce je krásně vidět rozdíl ve zbarvení normální mramorové šedé mutace a kombinace pastelové mramorové šedé. Takto se nám v hnízdě ukazují všechna pastelová mláďata. Doporučuji hned si zapsat číslo kroužku. V dospělosti nejdou některé kombinace pastelů takto snadno rozeznat jako v budce.
 
 
 2.0 pastelová mramorová šedá  (oba samci černoocí)
 
Takových to ptáků je málo i přesto, že jsou docela zajímaví, pěkní. Spodní samec má lehce oranžovou líci, to je správně. Samec nahoře ji má býlou, což je chyba. Oba samci černoocí.
 
0.1 pastelová mramorová šedá - červenooká
 
  autor: Otakar Buldra©
 
 
 
 
 
0.1 pastelová mramorová šedá 1f- červenooká

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode