Typy zebřiček

12.03.2016 14:10

Jak má ideální zebřička vypadat nám říká standard. Taková to ideální zebřička má tedy 100 bodů. Standard a popis mutací naleznete na stránkách:

www.zebricky-klub.cz/standard/

 

Zebřičky se chovají po celém světě, ale ne vždy je představa o tom, jak má ideální zebřička vypadat stejná. Různé části světa mají odlišný standard pro zebřičky. Český standard vychází z Německého standardu.

 

 

   Detail naší standardní zebřičky

Jako vše, se i výstavní zebřičky vyvíjejí. To jak má ideální pták vypadat se trochu mění. Tomuto světovému trendu se musíme přizpůsobovat i my ve svých chovech. Již není takový důraz kladen na velikost, jako tomu bylo a je u nás několik let. Proto většina ptáků koupených v zahraničí je o něco menších než naše současné výstavní zebřičky. Je to dáno Anglickým typem, který dělá kratší, ale robustnější ptáky. V Anglickém standardu nalezneme u velikosti jen: "Větší není nutně lepší. Velikost by měla být v rámci normálních parametrů pro daný druh aniž by byla poddimenzována nebo příliž velká". V Holandském standardu je udaná minimální velikost také 11 cm. Němci si pořád stojí za 12,5 cm. Otázkou je, jestli to jejich ptáci opravdu mají, protože i ptáci z Německa jsou drobnější, než bývali a než jsou naše současné zebřičky. Ono se to nezdá, ale je veliký rozdíl jestli má pták 11 cm nebo 12,5 cm. Když vezmeme 12,5 cm jako základ, tak 11 cm veliký pták je o 12 % menší. A to je vtěchto malých rozměrech poměrně drastické zmenšení. Také to je patrné podle velikosti kroužků. V Holandském standardu je napsáno "velikost kroužků je 2,7 mm a v některých případech 2,9 mm nebo 3.1 mm". U nás se kroužkují výstavní zebřičky kroužky o průměru 3.2 mm a někdy je to skoro málo. To se časem změní, stejně jak se to změnilo v okolních státech. Dokonce jsem se u nás již setkal s verdiktem od rozhodčího, kde trestá za přílišnou velikost a tím i celkovou nesouměrnost vystavované zebřičky. 

I náš standard by se měl v tomto směru poupravit, jako se upravují (vyvyjejí) cizí standardy. Se změnami vystavovaných ptáků, musí přijít změna standardních podmínek, jak má výstavní zebřička vypadat. Jinak defacto vystavujeme a hodnotíme nestandardní ptáky.

 

Nejúspěšnější Anglický chovatel zebřiček Peter Harrison.

   

 

 

harrisonzebrafinches.com/

 
 

Světová velmoc v zebřičkách je Anglie. Proto čteme anglická krev, 50%... anglie v krvi atd... Což znamená vizuálně robustní ptáci s krátkým zobáčkem, pěknou kulatou hlavičkou s perfektním celkovým zapeřením, které na hlavě částečně překrývá oči. Bohužel tento Anglický typ není zadarmo. To nemám na mysli cenu, které kvalitou stoupá až do neskutečných výšin. Tyto kvalitní zebřičky, vypadající spíše už jako kuřata, hlavně ptáci z Anglie a Bahrajnu. To je špička. Bohužel tito ptáci nejsou schopni samostatně odchovávat mláďata. Bez chův je jejich chov nemyslitelný. To je již známá věc. Začíná se šuškat, že stejně jako u výstavních andulek, někteří chovatelé musejí přistupovat i k umělému oplodnění - inseminaci. Veřejně se tím moc nechlubí, ale to se zpočátku nechlubili ani tím, že musí odchovávat pod chůvami. To, že se jim musí ostříhat peří okolo kloaky, aby se vůbec mohli spářit, pokuď toho jsou schopné, je to nejmenší a nejjednoduší zlo.

Výstavní zebřičky Anglický standard = anglický typ. Chovatel: Peter Harrison.

 

Proč tomu tak je? Nevím. Někdo říká, že rodiče čerstvě vylíhlá mláďata pod sebou přes husté peří necítí a proto je nekrmí. Jiní říkají, že na vině jsou již příliž krátké zobáky, které nedovolí rodičům krmit mladé. To by, ale dle mě, měli problém nakrmit i sami sebe.

Již ptáci s anglickou krví, kteří zdaleka nevypadají jako 100 % Anglie mají problémi s krmením mláďat. Mají to v genech? U techto zebřiček většinou pomáhá umělé krmení mláďat chovatelem do stáří 3 - 7 dnů. Potom, když už jsou mláďata větší a umějí se hlasitěji a dravěji domáhat krmení, rodiče zpravidla začnou krmit a dovedou mláďata k dospělosti. 

Pokud má chovatel ambice účastnit se zahraničních výstav nebo světových šampionátů, musí tyto ptáky do svého chovu přidávat. Jinak nemá žádnou šanci uspět. Musí ovšem počítat s tím, co tito ptáci s sebou přinesou za problémi.

Pokud se budeme držet trochu vzadu a budeme s rozumem přidávat "Anglickou krev" do svých ptáků, dosáhneme bezpochyb zkvalitnění svého chovu. Dostaneme tak v menší míře těchto předností Anglického typu. Musíme neustále sledovat jejich schopnost samostatného odchovu. Na světovou špičku ve výstavních zebřičkách sice nemáme šanci dosáhnout, ale můžeme chovat pěkné výstavní ptáky, kteří budou schopni bez naší pomoci a nebo pomoci jiných ptáků, samostatně se množit a odchovávat potomky. Je to něco za něco. Záleží na každém chovateli, jakou cestu si zvolí.

Mé cíle v chovu jsou jasné. Dostávat Anglický typ do ptáků v takové míře, aby byl jejich odchov samostatný. Jednak nemám čas mláďata dokrmovat uměle, nebo podkládat chůvám. A za druhé by mě tento způsob chovu nebavil. Můj vzor, jinak řečeno ptáci co se mi líbí, jsou ptáci z Holandska, Itálie a Německa. Chovatelé samozřejmě také pracují s anglickými ptáky, ale s rozumem. Nejvíce se mi líbí ptáci od Jana Pastoora. Jeho typ je to, co bych chtěl dostat do svých ptáků. Je více ptáků, kteří se mi líbí od chovatelů jako jsou Muraro, Sesterhenn, Gomes, Pesant, Rustenburg, Winkel...

 Autor fotografií : Bart Houben

Ptáci z chovu: Jan Pastoor a Carlo Muraro

V roce 2018 jsem poprvé hnízdil 4 ptáky z chovu Jana Pastoora a Carlo Murara. Koupil jsem je od Martina Papače, který je stěmiti chovateli ve styku. Za což Matrinovi patří mé díky. Všichni ptáci odchovávají mladé. Pouze jeden samec nekrmil první hnízdo. Samozřejmě ten nejlepší:) Ani druhé, tam jsem zachránil jedno mládě, ale dal jsem jim 4 mladé cca 10 dní staré od jiného páru. Vyvedli je bez problému. Teď krmí 6 svých mladých od vylíhnutí sám. Takže musím říci, že tito ptáci bez problémů odchovávají. Ty první dvě nepodařená hnízda od jeho samce nelze brát jako nějaký problém. To je prostě chovatelství. Co mě velmi mile překvapilo je to, že typ ptáků těchto chovatelů je na mladých vidět již v první generaci s mými ptáky. Vždy jsem dal jednoho cizinec X můj pták. Odchovy po těchto párech jsou v typu úplně jiné než moji ptáci. Blíží se jejich typu. Což je pro mě na první generaci velmi překvapivé a zároveň radostné. V proletovačce s odstavenými mláďaty jsou ihned vidět tito ptáci. Což je fantastické. Co jsem roky chtěl mám nyní doma a těším se jak s nimi budu dále pracovat. A co tito ptáci donesou do mého chovu.

Jistě jste viděli jak Jan Pastoor fotí a nahrává své ptáky na prstech ruky. Jistě to od něho obnáší spoustu času a práce s nimi. Na toto já čas nemám. Ale velmi mě překvapilo, že mladí po jeho ptácích jsou takto krotcí. Vezmu mládě na prst a mohu ho nahrávat jako on a to s ním předtím nejsem v žádném kontaktu. I tihle moji 50% Pastoor ptáci jsou velice krotcí. Nevím proč, asi to mají v sobě. Moji mladí po výletu jsou janci a musím dávat pozor při krmení aby mi neuletěli. Tihle sedí na bidle a můžu si v kleci dělat co chci, bez jakéhokoliv povšimnutí. Zajímavé.

Pro představu dvě moje videa:

youtu.be/TmedKOWcecw

youtu.be/sX2bKphtnF0

 

Bude samozřejmě ještě hodně dlouho trvat, než budou u nás tito ptáci běžnými na výstavách. Jejich zastoupení a přibližování se k tomuto trendu se bude zvyšovat s tím, jak si naši chovatelé budou dovážet ptáky z ciziny. V těchto ptácích je budoucnost výstavních zebřiček. Ale znamená to, připravit se i na tyto problémi s nimi. Zde myslím čistou Anglii. Čím blíže se budeme přibližovat standardu, tím větší problémi s chovem těchto zebřiček.

Závěrem mohu jen konstatovat, že ptáci z mého chovu jsou a budou vždy odchováni samostatně svými rodiči, i za cenu toho, že bych neměl šanci na výstavě uspět na předních místech. Dokážu si udělat radost z mého koníčku i bez prezentace na výstavách. Sbírat poháry, není to nejdůležitější, alespoň ne pro mě. Nepopírám, každé umístění člověka potěší. Samozřejmě, mám z toho radost, ale není to pro mě nejdůležitější. Pro mě je důležité chovat ptáky, kteří se mi líbí, hrát si s mutacemi a mít radost z tohoto koníčku. Ne vyhrávat za cenu dokrmování, nebo odchovávání pod chůvami o inseminaci nemluvě. Ale tohle je natolik vzdálená budoucnost, která mě zatím netrápí. 

Je to každého věc čeho chce dosáhnout a co je proto schopen udělat.

 

                 Zde naleznete světovou elitu chovatelů zebřiček.

 

Fotografie zebřiček jsou vloženy se souhlasem jejich chovatelů, i se souhlasem autora fotografií. Za to jim děkuji.

 

autor: Otakar Buldra©

 

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode