Typy zebřiček

12.03.2016 14:10

Jak má ideální zebřička vypadat nám říká standard. Taková to ideální zebřička má tedy 100 bodů. Standard a popis mutací naleznete na stránkách:

www.zebricky-klub.cz/standard/

 

Zebřičky se chovají po celém světě, ale ne vždy je představa o tom, jak má ideální zebřička vypadat stejná. Různé části světa mají odlišný standard pro zebřičky.

 

 

 

 

 

 

 

 

   Detail naší standardní zebřičky

 

 

Dodatek 2017:

Dostal jsem od Jirky Švadlenky nákresy nového standardu, který vytvořili v Anglii. Mě osobně se taková zebřička už nelíbí. Nechtěl bych chovat takové ptáky. Angličané se už nyní dostávají do obrovských problémů s reprodukcí těchto přešlechtěných ptáků. Bez chův jsou prakticky bez odchovů. Dost mi to připomíná směr, kterým se za roky šlechtění posunuly andulky, které mají také dost často problémi s reprodukcí a odchovem mláďat. Samozřejmě se vše vyvíjí a je třeba nové trendy sledovat. 

Osobně se domnívám, že u nás je potřeba věnovat se "béčkovému opeření". Například v Holandsku je vidět již menší počet ptáků, kteří toto nemají, oproti stále se zvyšujícímu počtu zebřiček s "béčkovým opeřením". Toto opeření způsobuje větší zapeření hlavičky, které pak sahá až do očí, zobák se díky tomuto opeření zdá být kratší. Ptáci pak vypadají, jako by se mračili. Samozřejmě to pochází z anglických ptáků, Ale je třeba je křížit s jinými typy a ne opět s anglickými. Tento trend se objevil před lety u andulek a výsledky vidíme všichni. Jde o to opeření, ne o typ. Není třeba "tělesně " předělat vzhled zebřičky jako takové, ale vzít z nich jen jiný typ opeření.

Koukneme-li se na fotografie zebřiček na stránkách z Holandska, tak vidíme překrásné zebřičky, které mají "béčkové opeření" a přesto zůstávají proporcemi pořád zebřičkou. To si myslím je te správná cesta. Anglický typ se mi nikdy moc nelíbyl,(až na to opeření hlavy. Já jim říkám zamračené zebřičky) takto zavalité zebřičky s krátkým zobákem není pro mě ono, ale co se v Anglii připravuje teď je pro mě docela hnus. Myslím, že pěkná zebřička je typu dle Německého, Italského a Holandského standardu, ale s "béčkovým opeřením".Samozřejmě našeho standardu, ale ten vychází z německého. Dostat do Čech ptáky s "béčkovým opeřením" bude na chovatelích, kteří jezdí pro ptáky do ciziny. U nás jsem tyto zebřičky viděl jen občas v několika málo kusech. Jak je to s tím opeřením mi vysvětlil pan Piskora, který mi psal, že by se to mělo dědit recesivně. Jakmile se mi dorukou dostane takový pták, budu se určitě snažit "béčkové opeření" rozmnožit. I když je v tomto směru ještě moc nejasností a chybí zkušenosti. Každý chová to co se mu líbí a mě se líbí "zamračené" zebřičky a chci se oně pokusit. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       autor: Otakar Buldra©

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode