Pastelová černolící šedá kombinace zebřičky pestré

08.01.2018 14:17

 Anglický název: Pastel Black Cheek Grey
    nebo starý název: Dominant Silver Black Cheek Grey
    Výstavní skupina: 3 - Výstavní třída: č. 33 - samec 
    Výstavní skupina: 4 - Výstavní třída: č. 51 - samice 
    Dědičnost: neúplně dominantní- pastelová, recesivní - černolící
 

Pastelová černolící šedá

  1.0 Pastelová černolící šedá
 

Zde se jedná se o kombinaci dvou primárních (základních) mutací, a to pastelové šedé mutace s dědičností neúplně dominantní a černolící šedé mutace s dědičností recesivní. Spojit tyto dvě mutace tak, aby se na odchovaném jedinci projevily současně a změnily tak jeho fenotyp (zbarvení- jak jedince vidíme) není zase až tak složité, ale není to hned. Pokud seženeme ptáky už pastelové černolící anebo pastelové/černolící, dostaneme se k cíli samozřejmě snáze a hlavně dříve. Pokud začínáme s ptáky v základních mutacích, tak si je musíme nejdříve "naštěpit". Je jedno, jestli použijeme černolícího samce nebo samici a taktéž je jedno, zda použijeme pastelového samce nebo samici. V první generaci tedy spárujeme černolícího ptáka s pastelovým. Všechna odchovaná mláďata budou štěpitelná na černolící, ale nás zajímají ta pastelová. Pastelové ptáky z tohoto spojení použijeme v chovu dále a dáme na ně opět černolící protějšky. V druhé generaci tedy odchováme jak pastelové černolící šedé, o které jsme se snažili, tak i pastelové šedé/černolící, dále tam budou černolící šedí ptáci a šedí/černolící. Pasteloví černolící ptáci mohou být samozřejmě s přidáním další mutace např.- Pastelová černolící světlehřbetá (šedá nebo hnědá), Pastelová černolící hnědá atd.

U této kombinace nás budou provázet problémy s barvou boků u samců, jako tomu je u všech kombinací s černolící mutací. Naleznete zde:zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/cernolici-mutace/

Dále nás zde bude trápit pastelová mutace s nejednotným odstínem ve zbarvení peří.Je třeba dosáhnout ptáků s jednotným barevným odstínem, hlavně na vrchní části těla, beze skvr a fleků, světlejší konce letek jsou tolerovány.

  1.0 Šedý

  0.1 Šedá

 

Vzorce křížení: 

je jedno přehodíme-li v rodičovském páru samce za samici, odchov zůstane nezměněn

 P                     černolící šedý     X      pastelová šedá

 F1                                   pastelová šedá/černolící

                                          šedá/černolící

 P                  pastelová šedá/černolící   X     černolící šedá

  F1                                     pastelová černolící šedá

                                          pastelová šedá/černolící

                                          černolící šedá

                                         šedá/černolící

 

Doplnění: v zahraničí se začíná sjednocovat názvy pastelových mutací. Pastelová mutace s dědičností neúplně dominantní se jmenuje PASTEL. Pastelová mutace s recesivní dědičností se jmenuje SILVER. Otázkou stále zůstává, jestli recesevní pastelová mutace pořád existuje, anebo již zanikla. Nikdy nebyla příliž rozšířená.

 

 

       autor: Otakar Buldra©

 

 

Zpět

Kontakt

Otakar Buldra
Bohumileč 41
533 04 Sezemice
okr.Pardubice
Česká republika

+420 604 367 752

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode